Historia mozaik – od starożytności aż do dnia dzisiejszego

 image1

Mozaiki od wieków towarzyszą człowiekowi – łączą w sobie estetyczny wygląd oraz trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne, między innymi wodę. W ciągu tego czasu, od którego mozaiki zaczęły być wykorzystywane przez człowieka, dużo się jednak zmieniło.

Mozaikami nazywa się dekoracje w postaci ornamentów lub obrazów z różnymi wzorami, które składają się z drobnych kawałków ceramiki lub szkła. Kawałeczki te mogą być jednobarwne lub też wielobarwne, mogą mieć także różną fakturę. Oprócz mozaiki ceramicznej i szklanej spotyka się także mozaiki z kamyczków. Elementy mozaiki są przyklejane do podłoża z wykorzystaniem odpowiedniej zaprawy.

Zastosowanie mozaik – nie tylko na ściany i podłogi

Zasadniczo mozaika jest stosowana jest najczęściej do zdobienia posadzek oraz ścian, ale również wykorzystywana jest do dekorowania kopuł, sklepień, apsyd w budownictwie sakralnym i świeckim, a nawet do dekoracji mebli, przykładowo blatów stołów czy biurek.

uruk mosaicWobec tego możliwości wykorzystania mozaik są naprawdę ogromne i tylko od pomysłowości realizatora należy dobranie właściwego miejsca przeznaczonego do ich ułożenia. Może być to pas pomiędzy szafkami w kuchni, przestrzeń przy wannie lub prysznicu albo basenie, podłoga na korytarzu. Są to najbardziej popularne zastosowania mozaik w domach oraz w mieszkaniach.

Mozaiki w starożytności – wszystko zaczęło się ponad 5 tysięcy lat temu

Najstarsze mozaiki datowane są na 5 tysięcy lat – znajdują się one w Uruk, starożytnym mieście w południowej Mezopotamii, które położone jest przy starym korycie Eufratu. To tutaj odkopano mozaiki sztyftowe, inaczej ćwiekowe, które tworzono z wykorzystaniem niewielkich stożków z wypalanej gliny. Ich podstawa malowana była na czerwono, biało lub czarno, co pozwalało na tworzenie różnych wzorów. Dzisiaj fragmenty fasady świątyni w Uruk pokrytej mozaiką sztyftową można zobaczyć w Muzeum Pergamońskim w Berlinie.

W starożytnej Grecji mozaika najczęściej układana była z otoczaków – kamieni znajdowanych na brzegach morza i rzek. Greckie mozaiki najczęściej miały kolorystykę biało-czarną z elementami czerwieni, brązu oraz żółci. Technikę układania mozaik nazywano opus barbaricum. Potem zaczęto stosować technikę określaną jako opus segmentatum, która polegała na wykorzystywaniu odpadów kamiennych po pracach kamieniarskich i rzeźbiarskich.

inspiracje 5

Następnym etapem było tworzenie mozaik z regularnych płytek marmurowych oraz z innych materiałów, przykładowo z kamieni szlachetnych, półszlachetnych, srebra czy złota. Stosowano nawet bardzo małe elementy rzędu 1 milimetra. Technika ta określana była jako opus vermiculatum – jej przykładem są mozaiki w Pompejach.

Mozaiki w XXI wieku – fotograficzne wzory

Dzisiaj w mozaiki są przygotowywane najczęściej fabrycznie, a te układane w misterne wzory zarezerwowane są tylko dla najbogatszych. Można jednak skorzystać z alternatywnego rozwiązania, gdy chce się uzyskać efektowną mozaikę w domu czy w ogrodzie – to mozaika ze zdjęcia, która powstaje z użyciem specjalnych programów komputerowych.

Nasza firma Mozzart specjalizuje się w realizacji takich mozaik. Zapraszamy do sprawdzenia tej techniki u nas!